Typ tekstu: Książka
Autor: Janusz Tazbir
Tytuł: Silva rerum historicarum
Rok: 2002
prasy, przez jednych wysławiane, przez drugich bezlitośnie krytykowane. Gdyby pomiędzy rokiem 1683 a 1920 Polska miała jakieś inne wygrane kampanie wojskowe (wojny, nie zaś tylko bitwy!), nie pisano by tak wiele ani o odsieczy Wiednia, ani o cudzie nad Wisłą.
Wreszcie w przedrozbiorowej Rzeczypospolitej nikt nie włączał postępów cywilizacji czy strat poniesionych na tym polu do ogólnego bilansu triumfów i klęsk szlacheckiego państwa oraz narodu.
Dopiero rozbiory zrodziły spory o przynależność etniczną Wita Stwosza i Mikołaja Kopernika, przyznawanie się do Leibniza, Fahrenheita czy nawet Schopenhauera i Verne'a.


Nawet w ciężkich latach potopu miasta pruskie zachowały wierność wobec Warszawy. Zbrojnego rokoszu nie
prasy, przez jednych wysławiane, przez drugich bezlitośnie krytykowane. Gdyby pomiędzy rokiem 1683 a 1920 Polska miała jakieś inne wygrane &lt;page nr=43&gt; kampanie wojskowe (wojny, nie zaś tylko bitwy!), nie pisano by tak wiele ani o odsieczy Wiednia, ani o cudzie nad Wisłą.<br>Wreszcie w przedrozbiorowej Rzeczypospolitej nikt nie włączał postępów cywilizacji czy strat poniesionych na tym polu do ogólnego bilansu triumfów i klęsk szlacheckiego państwa oraz narodu.<br>Dopiero rozbiory zrodziły spory o przynależność etniczną Wita Stwosza i Mikołaja Kopernika, przyznawanie się do Leibniza, Fahrenheita czy nawet Schopenhauera i Verne'a.<br>&lt;gap reason="sampling"&gt;<br><br>Nawet w ciężkich latach potopu miasta pruskie zachowały wierność wobec Warszawy. Zbrojnego rokoszu nie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego