Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Literatura Ludowa
Nr: 3
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1957
Autor wspomina swe wycieczki i dodaje:
"Dziś wszystko zobaczyłem w naturalnym oświetleniu, tak jak było rzeczywiście. Zdjąłem z oczu poetyczne okulary mocy i młodości, zobaczyłem nędzę wyszczerzającą się z jałowych, kamienistych p61, rzadkim owsem porosłych i z ciemno-orzechowych chat góralskich otoczonych niebieskimi dymami, które kładły się na pociemniałych słomianych strzechach".
Znajdujemy tu opisy Nowego Targu, Szaflar i Poronina, wzmiankę o "Sobótce" Goszczyńskiego, legendę o św. Kindze, historię konfederata barskiego, opis życia górali i krajobrazu górskiego, przede wszystkim jednak kpiny z mieszczuchów szukających egzotycznych wrażeń.
Pod innym pseudonimem (Maryan P...) drukuje Bałucki w tym samym roku w "Kalinie" szkic powieściowy osnuty
Autor wspomina swe wycieczki i dodaje:<br>"Dziś wszystko zobaczyłem w naturalnym oświetleniu, tak jak było rzeczywiście. Zdjąłem z oczu poetyczne okulary mocy i młodości, zobaczyłem nędzę wyszczerzającą się z jałowych, kamienistych p61, rzadkim owsem porosłych i z ciemno-orzechowych chat góralskich otoczonych niebieskimi dymami, które kładły się na pociemniałych słomianych strzechach".<br>Znajdujemy tu opisy Nowego Targu, Szaflar i Poronina, wzmiankę o "&lt;name type="tit"&gt;Sobótce&lt;/&gt;" Goszczyńskiego, legendę o św. Kindze, historię konfederata barskiego, opis życia górali i krajobrazu górskiego, przede wszystkim jednak kpiny z mieszczuchów szukających egzotycznych wrażeń.<br>Pod innym pseudonimem (Maryan P...) drukuje Bałucki w tym samym roku w "&lt;name type="tit"&gt;Kalinie&lt;/&gt;" szkic powieściowy osnuty
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego