Typ tekstu: Książka
Autor: Bartosz Grzegorz
Tytuł: Druga twarz tlenu
Rok: 1995
i komórki, w których indukowano syntezę metalotionein, były mniej wrażliwe na działanie promieniowania jonizującego i ksenobiotyków generujących RFT. Metalotioneina jest więc również skutecznym agentem ochrony komórek przed RFT.
Jedna z koncepcji mechanizmu antyoksydacyjnego działania cynku (p. 2.3.8) zakłada, że korzystne efekty podwyższonej podaży tego pierwiastka sprowadzają się do stymulacji syntezy metalotioneiny.

2.2.15. Białka-kamikadze

Wydaje się, że niektóre białka, obecne w stosunkowo dużych stężeniach zwłaszcza w płynach pozakomórkowych, oprócz innych przypisywanych im funkcji, mogą pełnić rolę samobójczych antyoksydantów. RFT reagują z nimi zamiast uszkadzać makrocząsteczki pełniące ważniejsze funkcje.
W osoczu krwi takim białkiem może być albumina. Białko
i komórki, w których indukowano syntezę metalotionein, były mniej wrażliwe na działanie promieniowania jonizującego i ksenobiotyków generujących RFT. Metalotioneina jest więc również skutecznym agentem ochrony komórek przed RFT.<br>Jedna z koncepcji mechanizmu antyoksydacyjnego działania cynku (p. 2.3.8) zakłada, że korzystne efekty podwyższonej podaży tego pierwiastka sprowadzają się do stymulacji syntezy metalotioneiny.<br><br>&lt;tit&gt;2.2.15. Białka-kamikadze&lt;/&gt;<br><br>Wydaje się, że niektóre białka, obecne w stosunkowo dużych stężeniach zwłaszcza w płynach pozakomórkowych, oprócz innych przypisywanych im funkcji, mogą pełnić rolę samobójczych antyoksydantów. RFT reagują z nimi zamiast uszkadzać makrocząsteczki pełniące ważniejsze funkcje.<br>W osoczu krwi takim białkiem może być albumina. Białko
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego