Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Rzeczpospolita
Nr: 01.29
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, strój będący symbolem przynależności religijnej nie może być przyczyną zwolnienia z pracy poza szkolnictwem.
p. jen.


POWIEDZIELI "RZECZPOSPOLITEJ"


Ks. Józef Kloch, rzecznik episkopatu Polski

Zakaz noszenia przez muzułmanów, żydów i chrześcijan ich oznak religijnych oznacza, że Francja przestaje być państwem wolnym pod względem religijnym. Nie można utożsamiać świeckości państwa z zakazem bycia religijnym. Państwo powinno stać na straży wyboru bycia religijnym lub niereligijnym. To, co się stało we Francji, jest wyrazem bardzo niepokojącej tendencji w Europie do pomijania społecznego wymiaru religii. Dyskusja przeniosła się już do Niemiec, Belgii, nie jest wykluczone, że rozpocznie się i u nas.
E
orzeczenia &lt;name type="org"&gt;Trybunału Konstytucyjnego&lt;/&gt;, strój będący symbolem przynależności religijnej nie może być przyczyną zwolnienia z pracy poza szkolnictwem.<br>&lt;au&gt;p. jen.&lt;/&gt;&lt;/&gt;<br><br>&lt;div type="news" sub="world"&gt;<br>&lt;tit&gt;POWIEDZIELI &lt;name type="tit"&gt;"RZECZPOSPOLITEJ"&lt;/&gt;&lt;/&gt;<br><br>&lt;div1&gt;<br>&lt;tit&gt;Ks. &lt;name type="person"&gt;Józef Kloch&lt;/&gt;, rzecznik episkopatu &lt;name type="place"&gt;Polski&lt;/&gt;&lt;/&gt;<br><br>&lt;q&gt;Zakaz noszenia przez muzułmanów, żydów i chrześcijan ich oznak religijnych oznacza, że &lt;name type="place"&gt;Francja&lt;/&gt; przestaje być państwem wolnym pod względem religijnym. Nie można utożsamiać świeckości państwa z zakazem bycia religijnym. Państwo powinno stać na straży wyboru bycia religijnym lub niereligijnym. To, co się stało we &lt;name type="place"&gt;Francji&lt;/&gt;, jest wyrazem bardzo niepokojącej tendencji w &lt;name type="place"&gt;Europie&lt;/&gt; do pomijania społecznego wymiaru religii. Dyskusja przeniosła się już do &lt;name type="place"&gt;Niemiec&lt;/&gt;, &lt;name type="place"&gt;Belgii&lt;/&gt;, nie jest wykluczone, że rozpocznie się i u nas.&lt;/&gt;<br>&lt;au&gt;E
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego