Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Powszechny
Nr: 43
Miejsce wydania: Kraków
Rok wydania: 1993
Rok powstania: 1994
skrywany rasizm o ostrzu skierowanym przeciwko muzułmańskim imigrantom w Europie.
Po obu stronach, twierdzi Huntington cytując właściwe autorytety, konflikt między zachodem a islamem widziany jest w kategoriach starcia dwóch cywilizacji.
Południowa granica świata muzułmańsko-arabskiego dotyka krajów czarnej Afryki, niegdyś pogańskich, dziś w coraz większej mierze chrześcijańskich.
Endemiczny antagonizm, dawniej symbolizowany przez obraz arabskiego handlarza czarnych niewolników, obecnie manifestuje się w szeregu lokalnych wewnętrznych konfliktów przeciwstawiających chrześcijan muzułmanom od krajów tzw. Rogu Afryki, poprzez Sudan i Czad po Nigerię.
Północna granica islamu również stoi w ogniu: wojna w Bośni, sytuacja mniejszości tureckiej w Bułgarii, starcia między Osetyńcami a Inguszami, Ormianami i
skrywany rasizm o ostrzu skierowanym przeciwko muzułmańskim imigrantom w Europie.<br>Po obu stronach, twierdzi Huntington cytując właściwe autorytety, konflikt między zachodem a islamem widziany jest w kategoriach starcia dwóch cywilizacji.<br>Południowa granica świata muzułmańsko-arabskiego dotyka krajów czarnej Afryki, niegdyś pogańskich, dziś w coraz większej mierze chrześcijańskich.<br>Endemiczny antagonizm, dawniej symbolizowany przez obraz arabskiego handlarza czarnych niewolników, obecnie manifestuje się w szeregu lokalnych wewnętrznych konfliktów przeciwstawiających chrześcijan muzułmanom od krajów tzw. Rogu Afryki, poprzez Sudan i Czad po Nigerię.<br>Północna granica islamu również stoi w ogniu: wojna w Bośni, sytuacja mniejszości tureckiej w Bułgarii, starcia między Osetyńcami a Inguszami, Ormianami i
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego