Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok wydania: 2003
Rok powstania: 1993
z gąbkami krzemionkowymi. Następstwo zdarzeń było więc odwrotne, przeciwstawne były bowiem kierunki zmian klimatu. Do dziś gąbki litistidowe bytują w głębszych strefach mórz szelfowych.
Wapienny szkielet bazalny Ewolucyjne przejście ze środowiska głębokowodnego do życia w środowisku raf tropikalnych nie musiało się łączyć z przemianą fizjologii. U niektórych gąbek krzemionkowych wewnątrzkomórkowy szkielet bywa wtedy uzupełniany masywnym szkieletem wapiennym wytwarzanym na zewnątrz ciała (bazalnie). Węglan wapnia jest niewątpliwie w tym środowisku najłatwiej dostępnym materiałem szkieletowym, ale wysuwane też są sugestie, że jest to fizjologiczny objaw pozbywania się nadmiaru wapnia.
Pierwszą gałęzią przypuszczalnych Demospongiae z wapiennym bazalnym szkieletem były stromatopory (ryc. 6.8, 6
z gąbkami krzemionkowymi. Następstwo zdarzeń było więc odwrotne, przeciwstawne były bowiem kierunki zmian klimatu. Do dziś gąbki litistidowe bytują w głębszych strefach mórz szelfowych.<br>&lt;page nr=143&gt; Wapienny szkielet bazalny Ewolucyjne przejście ze środowiska głębokowodnego do życia w środowisku raf tropikalnych nie musiało się łączyć z przemianą fizjologii. U niektórych gąbek krzemionkowych wewnątrzkomórkowy szkielet bywa wtedy uzupełniany masywnym szkieletem wapiennym wytwarzanym na zewnątrz ciała (bazalnie). Węglan wapnia jest niewątpliwie w tym środowisku najłatwiej dostępnym materiałem szkieletowym, ale wysuwane też są sugestie, że jest to fizjologiczny objaw pozbywania się nadmiaru wapnia.<br>&lt;page nr=144&gt; Pierwszą gałęzią przypuszczalnych Demospongiae z wapiennym bazalnym szkieletem były stromatopory (ryc. 6.8, 6
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego