Typ tekstu: Książka
Autor: Pinkwart Maciej
Tytuł: Zakopane i Tatry
Rok: 1992
Kamery Nowotarskiej, obejmującą grunty w Tatrach i w wioskach Waksmund, Białka, Groń, Leśnica, Bukowina, Brzegi, Zakopane, Zubsuche, Bystre, Międzyczerwienne, Maruszyna, Ostrowsko, Dębno, Gronków).

1845 Dekret cesarski o utworzeniu parafii w Zakopanem, początek budowy kościoła w "nawsiu".

1848 6 stycznia. Ksiądz Józef Stolarczyk obejmuje urząd pierwszego proboszcza w Zakopanem.

Proboszcz zakłada szkołę parafialną.

1854 W Kuźnicach i w Tatrach bawi arcyksiążę Karol Ludwik.

1856 Pierwszy znany z nazwiska letnik, profesor UJ Jan Kanty Steczkowski zamieszkuje nie w Kuźnicach, ale we wsi, koło nowo wybudowanego kościoła.

Powstaje cmentarz "Na Pęksowym Brzyzku".

1860 Ukazuje się pierwszy polski przewodnik po Tatrach, pióra ks. Eugeniusza Janoty
Kamery Nowotarskiej, obejmującą grunty w Tatrach i w wioskach Waksmund, Białka, Groń, Leśnica, Bukowina, Brzegi, Zakopane, Zubsuche, Bystre, Międzyczerwienne, Maruszyna, Ostrowsko, Dębno, Gronków).<br><br> 1845 Dekret cesarski o utworzeniu parafii w Zakopanem, początek budowy kościoła w "nawsiu".<br><br> 1848 6 stycznia. Ksiądz Józef Stolarczyk obejmuje urząd pierwszego proboszcza w Zakopanem.<br><br> Proboszcz zakłada szkołę parafialną.<br><br> 1854 W Kuźnicach i w Tatrach bawi arcyksiążę Karol Ludwik.<br><br> 1856 Pierwszy znany z nazwiska letnik, profesor UJ Jan Kanty Steczkowski zamieszkuje nie w Kuźnicach, ale we wsi, koło nowo wybudowanego kościoła.<br><br> Powstaje cmentarz "Na Pęksowym Brzyzku".<br><br> 1860 Ukazuje się pierwszy polski przewodnik po Tatrach, pióra ks. Eugeniusza Janoty
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego