Typ tekstu: Książka
Autor: red. Gomulicka Barbara
Tytuł: Pisarze polskiego oświecenia
Rok: 1996
oparty na Konstytucji 3 maja, był zwolennikiem systemu „francusko-warszawskiego" – jak złośliwie mówili jego przeciwnicy. W rządzie królestwa objął Potocki tekę ministra Oświecenia Publicznego. W roku 1818 został prezesem senatu. Były to jednak ostatnie lata powodzenia. Konflikty w środowisku akademickim, pogarszające się stosunki z episkopatem, infiltracja masonerii przez szpiegów rosyjskich zapowiadały kres jego kariery. Do dymisji doszło 9 grudnia 1820 roku.
Dramat tych konfliktów polegał na braku zrozumienia dla przemian, w których wyniku ukształtowała się nowa sytuacja polityczna i społeczna. Główne z nich można ująć w kilku punktach.
Zmieniła się pozycja Kościoła. Episkopat polski już od początku wieku zaczął
oparty na Konstytucji 3 maja, był zwolennikiem systemu &#132;francusko-warszawskiego" &#150; jak złośliwie mówili jego przeciwnicy. W rządzie królestwa objął Potocki tekę ministra Oświecenia Publicznego. W roku 1818 został prezesem senatu. Były to jednak ostatnie lata powodzenia. Konflikty w środowisku akademickim, pogarszające się stosunki z episkopatem, infiltracja masonerii przez szpiegów rosyjskich zapowiadały kres jego kariery. Do dymisji doszło 9 grudnia 1820 roku.<br> Dramat tych konfliktów polegał na braku zrozumienia dla przemian, w których wyniku ukształtowała się nowa sytuacja polityczna i społeczna. Główne z nich można ująć w kilku punktach.<br> Zmieniła się pozycja Kościoła. Episkopat polski już od początku wieku zaczął
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego