Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Powszechny
Nr: 46
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 1994
merytoryczne warunki studiów potrafią być skutecznym zapalnikiem buntu.
Doświadczenie wskazuje, że przejście od postulatów polepszenia warunków studiów i poziomu nauczania do haseł społecznych (politycznych) jest łatwe.
Szybko dokonywało się ono w całej historii latynoamerykańskiego ruchu studenckiego (poczynając od tzw. Manifestu z Cordoby, ogłoszonego przez argentyńskich studentów w 1918 r.). Równie szybko - w paryskim maju 1968 r.
Oczywiście od epoki i nurtujących ją prądów intelektualnych zależało, w jakim kierunku zwracał się wektor rodzącego się buntu.
Kubański działacz studencki lat 20., Julio Antonio Mella, doszedł do wniosku, że aby zmienić uniwersytet, trzeba przekształcić społeczeństwo - i w konsekwencji stał się jednym z założycieli tamtejszej
merytoryczne warunki studiów potrafią być skutecznym zapalnikiem buntu.<br>Doświadczenie wskazuje, że przejście od postulatów polepszenia warunków studiów i poziomu nauczania do haseł społecznych (politycznych) jest łatwe.<br>Szybko dokonywało się ono w całej historii latynoamerykańskiego ruchu studenckiego (poczynając od tzw. Manifestu z Cordoby, ogłoszonego przez argentyńskich studentów w 1918 r.). Równie szybko - w paryskim maju 1968 r.<br>Oczywiście od epoki i nurtujących ją prądów intelektualnych zależało, w jakim kierunku zwracał się wektor rodzącego się buntu.<br>Kubański działacz studencki lat 20., Julio Antonio Mella, doszedł do wniosku, że aby zmienić uniwersytet, trzeba przekształcić społeczeństwo - i w konsekwencji stał się jednym z założycieli tamtejszej
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego