Typ tekstu: Książka
Autor: Siwicka Dorota, Bieńczyk Marek, Nawarecki Aleksander
Tytuł: Szybko i szybciej
Rok: 1996
jak choćby w Emblematach Zbigniewa Morsztyna, gdzie Oblubienica-dusza skazana jest na nieustanną pogoń za swoim Oblubieńcem-Chrystusem lub też na rozpaczliwą ucieczkę przed Jego gniewem:

Morsztyn, który był poetą gorączkowego ruchu, stawania się rzeczy, metamorfoz bytu, stopniuje czasowniki pędu:

Oblubieniec pędzi jak jeleń, leci jak orzeł, za nim zaś szybuje miłość z prędkością ciśniętej w "zaświat" piłki, odbitego przez kryształ słonecznego promienia. Zabójczy lot miłości to zresztą stały motyw barokowej epiki miłosnej. Oto na przykład opis z anonimowego polskiego Adona:

Podobną szybkość ma myśl ludzka u Zbigniewa Morsztyna:

Życie jako nieustanna ucieczka od pokus, obłędny wyścig do nieznanej mety (zbawienia
jak choćby w Emblematach Zbigniewa Morsztyna, gdzie Oblubienica-dusza skazana jest na nieustanną pogoń za swoim Oblubieńcem-Chrystusem lub też na rozpaczliwą ucieczkę przed Jego gniewem:<br>&lt;gap&gt;<br>Morsztyn, który był poetą gorączkowego ruchu, stawania się rzeczy, metamorfoz bytu, stopniuje czasowniki pędu:<br>&lt;gap&gt;<br>Oblubieniec pędzi jak jeleń, leci jak orzeł, za nim zaś szybuje miłość z prędkością ciśniętej w "zaświat" piłki, odbitego przez kryształ słonecznego promienia. Zabójczy lot miłości to zresztą stały motyw barokowej epiki miłosnej. Oto na przykład opis z anonimowego polskiego Adona:<br>&lt;gap&gt;<br>Podobną szybkość ma myśl ludzka u Zbigniewa Morsztyna:<br>&lt;gap&gt;<br>Życie jako nieustanna ucieczka od pokus, obłędny wyścig do nieznanej mety (zbawienia
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego