Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Rzeczpospolita
Nr: 12.02
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
od lat 50. do 70. ubiegłego wieku. Chodzi o Szwedów z Kiruny i całego okręgu Norrbotten, którzy w latach 30. emigrowali do imperium sowieckiego. Zamiast do obiecanego raju wielu dostało się do obozów pracy lub zostało rozstrzelanych. Gdy ci, którzy wrócili, chcieli opowiadać o stalinowskim terrorze, komuniści uciszali ich i szykanowali.
Cztery lata temu komunistyczna lewica miała wystosować do ocalonych list z przeprosinami. Ówczesny sekretarz partii Lars Ohly ocenzurował list i wykreślił słowa przeprosin. Program zdemaskował też intensywne kontakty Szwedów z dyktaturami Europy Wschodniej i Korei Północnej.
Apel premiera i błagania działaczy ugrupowania odbijają się tylko echem. Lars Ohly, do niedawna
od lat 50. do 70. ubiegłego wieku. Chodzi o Szwedów z &lt;name type="place"&gt;Kiruny&lt;/&gt; i całego okręgu &lt;name type="place"&gt;Norrbotten&lt;/&gt;, którzy w latach 30. emigrowali do imperium sowieckiego. Zamiast do obiecanego raju wielu dostało się do obozów pracy lub zostało rozstrzelanych. Gdy ci, którzy wrócili, chcieli opowiadać o stalinowskim terrorze, komuniści uciszali ich i szykanowali.<br>Cztery lata temu komunistyczna lewica miała wystosować do ocalonych list z przeprosinami. Ówczesny sekretarz partii &lt;name type="person"&gt;Lars Ohly&lt;/&gt; ocenzurował list i wykreślił słowa przeprosin. Program zdemaskował też intensywne kontakty Szwedów z dyktaturami &lt;name type="place"&gt;Europy Wschodniej&lt;/&gt; i &lt;name type="place"&gt;Korei Północnej&lt;/&gt;.<br>Apel premiera i błagania działaczy ugrupowania odbijają się tylko echem. &lt;name type="person"&gt;Lars Ohly&lt;/&gt;, do niedawna
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego