Typ tekstu: Książka
Autor: Zarzycki Jan
Kuryszko Jan
Tytuł: Anatomia mikroskopowa zwierząt i człowieka
Rok: 1995
hormon - receptor może powstawać albo zewnątrzkomórkowo (w błonie komórkowej), albo wewnątrzkomórkowo - w jądrze komórkowym lub cytoplazmie (w błonach sieci śródplazmatycznej, mitochondriach, aparacie Golgiego). Kompleksy z receptorem znajdującym się na powierzchni błony komórkowej tworzą w większości hormony białkowe i peptydowe, katecholaminy, prostaglandyny itd. Kompleksy wewnątrzkomórkowe natomiast tworzą hormony sterydowe i hormony tarczycy, a także niektóre hormony białkowe.
Normalne działanie organizmu jest uzależnione od ściśle określonego stężenia 73



hormonów. W wypadku zwiększonej lub zmniejszonej produkcji hormonów, co następuje przy nadczynności (hiperfunkcja) bądź niedoczynności (hipofunkcja), dochodzi do zaburzeń w czynności i kształtowaniu się poszczególnych narządów, a nawet całego organizmu.
Wszystkie gruczoły dokrewne są podporządkowane
hormon - receptor może powstawać albo zewnątrzkomórkowo (w błonie komórkowej), albo wewnątrzkomórkowo - w jądrze komórkowym lub cytoplazmie (w błonach sieci śródplazmatycznej, mitochondriach, aparacie Golgiego). Kompleksy z receptorem znajdującym się na powierzchni błony komórkowej tworzą w większości hormony białkowe i peptydowe, katecholaminy, prostaglandyny itd. Kompleksy wewnątrzkomórkowe natomiast tworzą hormony sterydowe i hormony tarczycy, a także niektóre hormony białkowe.<br>Normalne działanie organizmu jest uzależnione od ściśle określonego stężenia 73<br><br><br><br>hormonów. W wypadku zwiększonej lub zmniejszonej produkcji hormonów, co następuje przy nadczynności (hiperfunkcja) bądź niedoczynności (hipofunkcja), dochodzi do zaburzeń w czynności i kształtowaniu się poszczególnych narządów, a nawet całego organizmu.<br>Wszystkie gruczoły dokrewne są podporządkowane
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego