Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok: 2003
tego, ich uzębienie przekształcało się w kierunku coraz większej liczby coraz dłuższych zębów. Liczba zębów w żuchwie wzrastała od 24 (kelowej), przez 36 (kimeryd) do 58 (późna kreda). Wielkogłowe pliozaury polowały zapewne na większe pojedyncze zwierzęta. Ich najbardziej imponującym przedstawicielem był wczesnokredowy Kronosaurus (ryc. 10.7D).
Plakodonty Równocześnie z plezjozaurami technikę podwodnego lotu rozwinęły
na przełomie wczesnego i środkowego triasu inne morskie gady
- plakodonty. Pierwotne plakodonty miały długi ogon (Placodus; ryc. 10.8) i długie, cienkie zęby sugerujące rybożerność (Helveticosaurus). Jeśli nawet plakodonty i plezjozaury mają wspólne korzenie, ich ewolucja biegła jednak w rozbieżnych kierunkach.
Tarczki na powierzchni tułowia plakodontów stopniowo
tego, ich uzębienie przekształcało się w kierunku coraz większej liczby coraz dłuższych zębów. Liczba zębów w żuchwie wzrastała od 24 (kelowej), przez 36 (kimeryd) do 58 (późna kreda). Wielkogłowe pliozaury polowały zapewne na większe pojedyncze zwierzęta. Ich najbardziej imponującym przedstawicielem był wczesnokredowy Kronosaurus (ryc. 10.7D).<br>Plakodonty Równocześnie z plezjozaurami technikę podwodnego lotu rozwinęły <br>na przełomie wczesnego i środkowego triasu inne morskie gady <br>- plakodonty. Pierwotne plakodonty miały długi ogon (Placodus; ryc. 10.8) i długie, cienkie zęby sugerujące rybożerność (Helveticosaurus). Jeśli nawet plakodonty i plezjozaury mają wspólne korzenie, ich ewolucja biegła jednak w rozbieżnych kierunkach.<br>Tarczki na powierzchni tułowia plakodontów stopniowo
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego