Typ tekstu: Książka
Autor: Przewłocki Stefan
Tytuł: Geodezja dla inżynierii środowiska
Rok wydania: 1998
Rok powstania: 1997
Tachimetr elektroniczny
Ogólny schemat budowy tachimetru elektronicznego jest bardzo podobny do budowy teodolitu. Tachimetr taki składa się ze spodarki (ze śrubami poziomującymi), dolnej części z kołem poziomym, w teodolitach nazywanej limbusem, i części górnej z dźwigarkami, kołem pionowym i lunetą, w teodolitach nazywanej alidadą. Instrument ten wyposażony jest tak jak teodolit w odpowiednie libelle, pion optyczny, śruby zaciskowe i śruby leniwe.
Dodatkowe wyposażenie tego instrumentu w urządzenia elektroniczne (dalmierze, urządzenia rejestrujące, obliczające i wyświetlające wyniki pomiaru) stanowi o tym, że instrument taki należy do nowej generacji przyrządów geodezyjnych nazywanych tachimetrami elektronicznymi typu total-station (rys. 3.1).
Układ głównych osi geometrycznych
Tachimetr elektroniczny&lt;/&gt;<br>Ogólny schemat budowy tachimetru elektronicznego jest bardzo podobny do budowy teodolitu. Tachimetr taki składa się ze spodarki (ze śrubami poziomującymi), dolnej części z kołem poziomym, w teodolitach nazywanej &lt;HI rend="italic"&gt;limbusem&lt;/HI&gt;, i części górnej z dźwigarkami, kołem pionowym i lunetą, w teodolitach nazywanej alidadą. Instrument ten wyposażony jest tak jak teodolit w odpowiednie libelle, pion optyczny, śruby zaciskowe i śruby leniwe.<br>Dodatkowe wyposażenie tego instrumentu w urządzenia elektroniczne (dalmierze, urządzenia rejestrujące, obliczające i wyświetlające wyniki pomiaru) stanowi o tym, że instrument taki należy do nowej generacji przyrządów geodezyjnych nazywanych &lt;HI rend="italic"&gt;tachimetrami elektronicznymi&lt;/HI&gt; typu &lt;HI rend="italic"&gt;total-station&lt;/HI&gt; (rys. 3.1).<br>Układ głównych osi geometrycznych
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego