Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 21
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2000
rtęci. Dostępne na rynku aparaty elektroniczne ułatwiają pomiar, jednak na podstawie ich wskazań można ocenić jedynie przybliżoną wartość. Aby ją potwierdzić, należy skorzystać z tradycyjnej metody (z mankietem założonym na ramieniu, pompką i słuchawkami lekarskimi). Idealne ciśnienie: 120/80 mmHg.

2. Tętno, czyli puls

- to fala ciśnienia w krwiobiegu. Częstość tętna powinna być zgodna z częstotliwością akcji serca, a więc w prawidłowych warunkach wynosi ok. 70 uderzeń na minutę. Tętno najłatwiej zmierzyć na dużych tętnicach: na przegubie ręki, na szyi, w pachwinie. Zliczamy uderzenia przez 15 sek. i mnożymy razy cztery.

3. Stężenie cholesterolu

Do badania trzeba oddać nieco krwi, ale
rtęci. Dostępne na rynku aparaty elektroniczne ułatwiają pomiar, jednak na podstawie ich wskazań można ocenić jedynie przybliżoną wartość. Aby ją potwierdzić, należy skorzystać z tradycyjnej metody (z mankietem założonym na ramieniu, pompką i słuchawkami lekarskimi). Idealne ciśnienie: 120/80 mmHg.<br><br>&lt;tit&gt;2. Tętno, czyli puls &lt;/&gt;<br><br>- to fala ciśnienia w krwiobiegu. Częstość tętna powinna być zgodna z częstotliwością akcji serca, a więc w prawidłowych warunkach wynosi ok. 70 uderzeń na minutę. Tętno najłatwiej zmierzyć na dużych tętnicach: na przegubie ręki, na szyi, w pachwinie. Zliczamy uderzenia przez 15 sek. i mnożymy razy cztery.<br><br>&lt;tit&gt;3. Stężenie cholesterolu &lt;/&gt;<br> <br>Do badania trzeba oddać nieco krwi, ale
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego