Typ tekstu: Książka
Autor: Pawełczyńska Anna
Tytuł: Wartości i przemoc
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
tego samego transportu. Wiedza o numerach pozwalała na rozpoznawanie więźniów z tego samego więzienia. Dzięki numerom utrzymywały się więzi o charakterze regionalnym, oparte na podobnych doświadczeniach i wspomnieniach więźniów z Warszawy, Krakowa, Lublina, Radomia i wielu innych więzień rozsianych po całej Polsce.
Kolejność numeru oznaczała jeszcze coś innego. Stare numery, to znaczy numery najniższe, wyróżniały tych nielicznych, którzy najwcześniej przybyli do obozu, a mimo to przetrwali. Łączyły ich wspólne doświadczenia i doznania z najgorszego okresu terroru. Więź ta była tak silna, że zmniejszała zasadniczo znaczenie innych podziałów. Wobec niej bladły litery, a nawet kolory winkli.
Poza tymi, których uwidoczniono w ewidencji więźniów
tego samego transportu. Wiedza o numerach pozwalała na rozpoznawanie więźniów z tego samego więzienia. Dzięki numerom utrzymywały się więzi o charakterze regionalnym, oparte na podobnych doświadczeniach i wspomnieniach więźniów z Warszawy, Krakowa, Lublina, Radomia i wielu innych więzień rozsianych po całej Polsce.<br>Kolejność numeru oznaczała jeszcze coś innego. Stare numery, to znaczy numery najniższe, wyróżniały tych nielicznych, którzy najwcześniej przybyli do obozu, a mimo to przetrwali. Łączyły ich wspólne doświadczenia i doznania z najgorszego okresu terroru. Więź ta była tak silna, że zmniejszała zasadniczo znaczenie innych podziałów. Wobec niej bladły litery, a nawet kolory winkli.<br>Poza tymi, których uwidoczniono w ewidencji więźniów
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego