Typ tekstu: Książka
Autor: Szymański Wojciech
Tytuł: Chemia jądrowa. Zarys problematyki przemian jądrowych
Rok: 1996
energię potrzebną do usunięcia 1 nukleonu z -trwałego jądra: ((...)) Wartości ((...)) obliczone ze wzoru (3-9) dla kilku jąder (w nawiasie wartości obliczone z defektu masy): ((...)) . Otrzymana wysoka energia wiązania potwierdza wniosek z zależności (3-7) o barierze dla samorzutnej emisji jednonukleonowej.
Jeżeli mamy do czynienia ze znacznym odchyleniem od linii trwałości i zaczynają w sposób znaczący odgrywać rolę człony energii kulombowskiej ((...)) i efektu symetrii l w równaniu Weizsäckera, to czas życia jądra (okres półtrwania nuklidu) ze względu na rozpad lub wychwyt elektronu staje się tak krótki, że procesy te przeważają całkowicie nad możliwością emisji protonu.
Nieco łatwiejszy byłby rozpad samorzutny z
energię potrzebną do usunięcia 1 nukleonu z -trwałego jądra: ((...)) Wartości ((...)) obliczone ze wzoru (3-9) dla kilku jąder (w nawiasie wartości obliczone z defektu masy): ((...)) . Otrzymana wysoka energia wiązania potwierdza wniosek z zależności (3-7) o barierze dla samorzutnej emisji jednonukleonowej.<br> Jeżeli mamy do czynienia ze znacznym odchyleniem od linii trwałości i zaczynają w sposób znaczący odgrywać rolę człony energii kulombowskiej ((...)) i efektu symetrii l w równaniu Weizsäckera, to czas życia jądra (okres półtrwania nuklidu) ze względu na rozpad lub wychwyt elektronu staje się tak krótki, że procesy te przeważają całkowicie nad możliwością emisji protonu.<br> Nieco łatwiejszy byłby rozpad samorzutny z
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego