Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Powszechny
Nr: 43
Miejsce wydania: Kraków
Rok wydania: 1993
Rok powstania: 1994
przygotowywał Unię Europejską do rozszerzenia się na Europę Centralną i Wschodnią, a w pierwszym rzędzie na kraje obumierającej Grupy Wyszehradzkiej.
Rola Niemiec jako naturalnego pośrednika między Wschodem i Zachodem może się jedynie umocnić.
Ciągle jeszcze nie wiadomo na pewno, jaka jest opinia kanclerza na temat projektu Europy wielopoziomowej, opartej na trzonie pięciu państw: Francji, Niemiec i krajów Beneluxu.
Czy jednak odważy się otwarcie opowiedzieć za tym rozwiązaniem (zaproponowanym notabene przez CDU) bez wcześniejszego porozumienia z Francją?
W tej niewiadomej właśnie, dotyczącej ewolucji koniunktury europejskiej, a nie w wyniku niedzielnych wyborów, widzieć należy możliwość zmian w polityce zagranicznej Niemiec.
Wzrost znaczenia Niemiec
przygotowywał Unię Europejską do rozszerzenia się na Europę Centralną i Wschodnią, a w pierwszym rzędzie na kraje obumierającej Grupy Wyszehradzkiej.<br>Rola Niemiec jako naturalnego pośrednika między Wschodem i Zachodem może się jedynie umocnić.<br>Ciągle jeszcze nie wiadomo na pewno, jaka jest opinia kanclerza na temat projektu Europy wielopoziomowej, opartej na trzonie pięciu państw: Francji, Niemiec i krajów Beneluxu.<br>Czy jednak odważy się otwarcie opowiedzieć za tym rozwiązaniem (zaproponowanym notabene przez CDU) bez wcześniejszego porozumienia z Francją?<br>W tej niewiadomej właśnie, dotyczącej ewolucji koniunktury europejskiej, a nie w wyniku niedzielnych wyborów, widzieć należy możliwość zmian w polityce zagranicznej Niemiec.<br>Wzrost znaczenia Niemiec
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego