Typ tekstu: Książka
Autor: Heller Michał
Tytuł: Usprawiedliwienie wszechświata
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1982
od świata. Spośród nieskończonej liczby możliwych struktur matematycznych, tylko niektóre pasują do struktury świata. Dlaczego właśnie te, a nie inne? Jeżeli matematykę tworzy się wyłącznie przez abstrakcję ze świata, to skąd się bierze ta nieskończona mnogość struktur matematycznych, które nie pasują do żadnego świata?
Wszystko wskazuje na to, że dotykamy tu bardzo fundamentalnej tajemnicy istnienia. W tajemnicę tę uwikłane są trzy elementy: matematyka, świat i człowiek. Matematyka i świat, bo niektóre struktury matematyczne jakoś dziwnie przystają do struktury świata. Ale i człowiek, bo przecież człowiek tworzy matematykę i bada świat.
Czy rzeczywiście człowiek tworzy matematykę? A może nie tworzy jej, lecz
od świata. Spośród nieskończonej liczby możliwych struktur matematycznych, tylko niektóre pasują do struktury świata. Dlaczego właśnie te, a nie inne? Jeżeli matematykę tworzy się wyłącznie przez abstrakcję ze świata, to skąd się bierze ta nieskończona mnogość struktur matematycznych, które nie pasują do żadnego świata? <br> Wszystko wskazuje na to, że dotykamy tu bardzo fundamentalnej tajemnicy istnienia. W tajemnicę tę uwikłane są trzy elementy: matematyka, świat i człowiek. Matematyka i świat, bo niektóre struktury matematyczne jakoś dziwnie przystają do struktury świata. Ale i człowiek, bo przecież człowiek tworzy matematykę i bada świat.<br> Czy rzeczywiście człowiek tworzy matematykę? A może nie tworzy jej, lecz
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego