Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 22
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1995
polityką, a ci mają swoje własne poglądy i nie kierują się wynikami badań. Natomiast niezdecydowani, na których sondaże mogłyby ewentualnie oddziaływać, nie interesują się nimi. Dlatego nie przeceniałbym bezpośredniego wpływu wyników sondaży na zachowania wyborców. Owszem, istnieje wpływ pośredni - poprzez media, żywiące się sondażami. To one, posiłkując się wynikami ankiet, tworzą przychylną lub "beznadziejną" atmosferę wokół kandydatów. Ta zaś waży na wynikach wyborów.

Czy ten wątek naszej rozmowy można podsumować tak: sondaże wiernie oddają rozkład prywatnych opinii obywateli w sprawach publicznych, natomiast produkty pracy sondażystów mogą później żyć własnym życiem, stając się np. narzędziem manipulacji politycznej?

- Chciałbym zrobić pewne zastrzeżenie: w
polityką, a ci mają swoje własne poglądy i nie kierują się wynikami badań. Natomiast niezdecydowani, na których sondaże mogłyby ewentualnie oddziaływać, nie interesują się nimi. Dlatego nie przeceniałbym bezpośredniego wpływu wyników sondaży na zachowania wyborców. Owszem, istnieje wpływ pośredni - poprzez media, żywiące się sondażami. To one, posiłkując się wynikami ankiet, tworzą przychylną lub "beznadziejną" atmosferę wokół kandydatów. Ta zaś waży na wynikach wyborów.<br><br>Czy ten wątek naszej rozmowy można podsumować tak: sondaże wiernie oddają rozkład prywatnych opinii obywateli w sprawach publicznych, natomiast produkty pracy &lt;orig&gt;sondażystów&lt;/&gt; mogą później żyć własnym życiem, stając się np. narzędziem manipulacji politycznej?<br><br>- Chciałbym zrobić pewne zastrzeżenie: w
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego