Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kwiaty
Nr: 2
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 1988
ze stukilkudziesięciu kwiatów ściśle skupionych wokół jego osi. Kwiaty są fioletowo-purpurowe, małe, niepozorne. Zawiązują owoce bez zapylenia. Z każdego kwiatu powstaje osobny, beznasienny owoc, ale zrastają się one w jeden bardzo duży owoc złożony, dochodzący czasami do ciężaru 5 kg. Oś kwiatostanu nie kończy się kwiatem i rośnie dalej, tworząc tak zwaną koronę - nierozgałęziony, ulistniony pęd długości ok. 30 cm.
Kiedy owoc się rozwija jest zielony, z odcieniem brązowym, potem w miarę dojrzewania nabiera barwy żółtawo-złotej. Jest miękki w dotyku. Miąższ ma barwę żółtawą, jego konsystencja jest delikatna, bez włókien.
Rdzeń owocu jest twardy i włóknisty, toteż nie nadaje
ze stukilkudziesięciu kwiatów ściśle skupionych wokół jego osi. Kwiaty są fioletowo-purpurowe, małe, niepozorne. Zawiązują owoce bez zapylenia. Z każdego kwiatu powstaje osobny, beznasienny owoc, ale zrastają się one w jeden bardzo duży owoc złożony, dochodzący czasami do ciężaru 5 kg. Oś kwiatostanu nie kończy się kwiatem i rośnie dalej, tworząc tak zwaną koronę - nierozgałęziony, ulistniony pęd długości ok. 30 cm. <br>Kiedy owoc się rozwija jest zielony, z odcieniem brązowym, potem w miarę dojrzewania nabiera barwy żółtawo-złotej. Jest miękki w dotyku. Miąższ ma barwę żółtawą, jego konsystencja jest delikatna, bez włókien. <br>Rdzeń owocu jest twardy i włóknisty, toteż nie nadaje
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego