Typ tekstu: Książka
Autor: Zarzycki Jan
Kuryszko Jan
Tytuł: Anatomia mikroskopowa zwierząt i człowieka
Rok: 1995
ośrodkowym układzie nerwowym, szpiku kostnym, śledzionie, łożysku, sznurze pępowinowym, nabłonkach, chrząstkach, rogówce i soczewce oka.
Naczynia chłonne rozpoczynają się w tkance łącznej luźnej na obwodzie ciała w poszczególnych narządach w postaci naczyń włosowatych. Naczynia te mają kształt cewek ślepo zakończonych, o średnicy dochodzącej do 100 m. Ściana ich jest zbudowana tylko ze śródbłonka, którego komórki mają zdolność wchłaniania płynu tkankowego, z którego tworzy się chłonka nie mająca elementów morfotycznych, w które zaopatruje się dopiero przechodząc przez narządy chłonne. Śródbłonek spoczywa na delikatnej błonie podstawnej. Pericytów nie spotyka się.
W większych naczyniach chłonnych oprócz śródbłonka pojawiają się w ścianie także elementy sprężyste i
ośrodkowym układzie nerwowym, szpiku kostnym, śledzionie, łożysku, sznurze pępowinowym, nabłonkach, chrząstkach, rogówce i soczewce oka.<br>Naczynia chłonne rozpoczynają się w tkance łącznej luźnej na obwodzie ciała &lt;page nr=42&gt; w poszczególnych narządach w postaci naczyń włosowatych. Naczynia te mają kształt cewek ślepo zakończonych, o średnicy dochodzącej do 100 m. Ściana ich jest zbudowana tylko ze śródbłonka, którego komórki mają zdolność wchłaniania płynu tkankowego, z którego tworzy się chłonka nie mająca elementów morfotycznych, w które zaopatruje się dopiero przechodząc przez narządy chłonne. Śródbłonek spoczywa na delikatnej błonie podstawnej. Pericytów nie spotyka się.<br>W większych naczyniach chłonnych oprócz śródbłonka pojawiają się w ścianie także elementy sprężyste i
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego