Typ tekstu: Książka
Autor: Milewski Stanisław
Tytuł: Ciemne sprawy międzywojnia
Rok: 2002
Sąd Wojskowy uznał, że nastąpiło przekroczenie granic kary i - jak podała "Rzeczpospolita" (1921, nr 25, wyd. wiecz.) - obniżył ją do 7 lat.
Nie był to bynajmniej jedyny proces sądowy, wiążący się z obozem jenieckim w Strzałkowie. Pod koniec maja tego samego roku "Gazeta Warszawska" opisała sprawę karną, jaką wytoczono przed tym samym sądem wojskowym w Poznaniu komendantowi Strzałkowa kapitanowi Wagnerowi oraz podporucznikowi Malinowskiemu i plutonowemu Gaździe za zastrzelenie trzech jeńców i pobicie innych. W dziesięciodniowym procesie udowodniono tylko wychłostanie kilku jeńców, natomiast rzekomi zastrzeleni - jak się okazało - zmarli wskutek epidemii.
Głównego oskarżonego reprezentował znakomity mecenas warszawski, Stanisław Szurlej, który do stołecznej palestry
Sąd Wojskowy uznał, że nastąpiło przekroczenie granic kary i - jak podała "Rzeczpospolita" (1921, nr 25, wyd. wiecz.) - obniżył ją do 7 lat.<br>Nie był to bynajmniej jedyny proces sądowy, wiążący się z obozem jenieckim w Strzałkowie. Pod koniec maja tego samego roku "Gazeta Warszawska" opisała sprawę karną, jaką wytoczono przed tym samym sądem wojskowym w Poznaniu komendantowi Strzałkowa kapitanowi Wagnerowi oraz podporucznikowi Malinowskiemu i plutonowemu Gaździe za zastrzelenie trzech jeńców i pobicie innych. W dziesięciodniowym procesie udowodniono tylko wychłostanie kilku jeńców, natomiast rzekomi zastrzeleni - jak się okazało - zmarli wskutek epidemii.<br>Głównego oskarżonego reprezentował znakomity mecenas warszawski, Stanisław Szurlej, który do stołecznej palestry
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego