Typ tekstu: Książka
Autor: Ziembiński Zygmunt
Tytuł: Logika praktyczna
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1956
opadłby, a to nie nastąpiło. A więc okazało się, że nasza hipoteza jest fałszywa, widocznie trzeba postawić inną hipotezę, że (wobec nasycenia powietrza parą wodną!) mgłę wywołała przy niezmienionej temperaturze zmiana ciśnienia.
Hipotezą wyjaśniającą stawianą na podstawie naszej wiedzy nazywamy takie zdanie o nie ustalonej jeszcze wartości logicznej, które przyjmujemy tymczasowo za prawdziwe ze względu na to, iż owo zdanie w koniunkcji ze zdaniami naszej wiedzy stanowi rację dla zdań o faktach stwierdzonych w doświadczeniu.
Ogólnie przedstawia się to tak:
1) stwierdzamy, że prawdziwe jest zdanie Z o pewnym fakcie;
2) mamy jakąś wiedzę W, tzn. ustaliliśmy, że pewne zdania są
opadłby, a to nie nastąpiło. A więc okazało się, że nasza hipoteza jest fałszywa, widocznie trzeba postawić inną hipotezę, że (wobec nasycenia powietrza parą wodną!) mgłę wywołała przy niezmienionej temperaturze zmiana ciśnienia.<br> Hipotezą wyjaśniającą stawianą na podstawie naszej wiedzy nazywamy takie zdanie o nie ustalonej jeszcze wartości logicznej, które przyjmujemy tymczasowo za prawdziwe ze względu na to, iż owo zdanie w koniunkcji ze zdaniami naszej wiedzy stanowi rację dla zdań o faktach stwierdzonych w doświadczeniu.<br> Ogólnie przedstawia się to tak:<br> 1) stwierdzamy, że prawdziwe jest zdanie Z o pewnym fakcie;<br> 2) mamy jakąś wiedzę W, tzn. ustaliliśmy, że pewne zdania są
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego