Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok wydania: 2003
Rok powstania: 1993
Reliktem dawnego zróżnicowania tej grupy ryb jest wciąż okryty prymitywnymi łuskami afrykański bichir (Polypterus). Znamienne są zewnętrzne skrzela jego larw. To kijanki, które mają również ryby dwudyszne i płazy.
Jest to więc cecha prymitywna, która rozwinęła się najpóźniej w sylurze! Wtedy też powstanie aparatu hydrostatycznego (połykanie powietrza gromadzonego w grzbietowym uchyłku jelita) zwolniło płetwy parzyste z ich funkcji skrzydeł i to wyjaśnia przemiany pasa barkowego podczas przejścia od akantodów do ryb wyższych. Ich płetwy są ustawione w spoczynku w pozycji przylegającej do ciała. Początkowo nie osiągały dużych rozmiarów ciała, miały natomiast wielkie oczy, szczególnie widoczne u narybku.
Wzrok był więc ich
Reliktem dawnego zróżnicowania tej grupy ryb jest wciąż okryty prymitywnymi łuskami afrykański bichir (Polypterus). Znamienne są zewnętrzne skrzela jego larw. To kijanki, które mają również ryby dwudyszne i płazy.<br>Jest to więc cecha prymitywna, która rozwinęła się najpóźniej w sylurze! Wtedy też powstanie aparatu hydrostatycznego (połykanie powietrza gromadzonego w grzbietowym uchyłku jelita) zwolniło płetwy parzyste z ich funkcji skrzydeł i to wyjaśnia przemiany pasa barkowego podczas przejścia od akantodów do ryb wyższych. Ich płetwy są ustawione w spoczynku w pozycji przylegającej do ciała. Początkowo nie osiągały dużych rozmiarów ciała, miały natomiast wielkie oczy, szczególnie widoczne u narybku.<br>Wzrok był więc ich
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego