Typ tekstu: Książka
Autor: Eichelberger Wojciech
Tytuł: O co pytają dzieci
Rok: 1999
o bocianie, operujemy tym właśnie symbolem, uniwersalnym, czyli odczytywanym przez podświadomość dziecka. Kiedy mówimy o kapuście - symbolicznie odsłaniamy przed dzieckiem tajemnicę tworzenia nowego bytu w przyrodzie, powstawania czegoś z niczego.
Żadna z tych metaforycznych odpowiedzi nie zaspokaja jednak istotnej potrzeby dziecka, kryjącej się za pytaniem "skąd się wziąłem", potrzeby bycia upragnionym, wyczekanym, kimś wezwanym na ten świat z woli rodziców. Z odpowiedzi tych wynika, że o pojawieniu się dziecka zdecydował przypadek. Najczęściej udzielamy takich odpowiedzi, bo chcemy pozbyć się problemu. Dziecko odbiera je wtedy jako komunikat: nie zawracaj głowy, to głupie pytanie, albo - wiem, ale ci nie powiem.
Cóż więc powiedzieć
o bocianie, operujemy tym właśnie symbolem, uniwersalnym, czyli odczytywanym przez podświadomość dziecka. Kiedy mówimy o kapuście - symbolicznie odsłaniamy przed dzieckiem tajemnicę tworzenia nowego bytu w przyrodzie, powstawania czegoś z niczego.<br>Żadna z tych metaforycznych odpowiedzi nie zaspokaja jednak istotnej potrzeby dziecka, kryjącej się za pytaniem "skąd się wziąłem", potrzeby bycia upragnionym, wyczekanym, kimś wezwanym na ten świat z woli rodziców. Z odpowiedzi tych wynika, że o pojawieniu się dziecka zdecydował przypadek. Najczęściej udzielamy takich odpowiedzi, bo chcemy pozbyć się problemu. Dziecko odbiera je wtedy jako komunikat: nie zawracaj głowy, to głupie pytanie, albo - wiem, ale ci nie powiem.<br>Cóż więc powiedzieć
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego