Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Wprost
Nr: 01.16 (3)
Miejsce wydania: Poznań
Rok: 2000
takiej postawy jest rodzaj używanego języka. O postawie merytorycznej świadczy język precyzyjny. Brak takiej postawy (lub zdolności do merytorycznej debaty) wyraża się z kolei w języku naładowanym udawanymi lub autentycznymi emocjami.
5. Wreszcie uczestnicy merytorycznej debaty muszą mieć pewne minimum fachowej wiedzy na dany temat. A wiedza bierze się z uprzedniej systematycznej pracy.
Debatę retoryczną zdefiniuję przez inne pojęcie, a mianowicie - wypowiedź retoryczną. To taka wypowiedź, dzięki której odbiorcy mają odnieść wrażenie zwycięstwa określonego stanowiska. Przy chłodnej analizie może się okazać, że nie ma merytorycznych różnic między stanowiskami albo że różnice są wyolbrzymione (w celu jawnej lub ukrytej polemiki). Przypomina to
takiej postawy jest rodzaj używanego języka. O postawie merytorycznej świadczy język precyzyjny. Brak takiej postawy (lub zdolności do merytorycznej debaty) wyraża się z kolei w języku naładowanym udawanymi lub autentycznymi emocjami.<br>5. Wreszcie uczestnicy merytorycznej debaty muszą mieć pewne minimum fachowej wiedzy na dany temat. A wiedza bierze się z uprzedniej systematycznej pracy.<br>Debatę retoryczną zdefiniuję przez inne pojęcie, a mianowicie - wypowiedź retoryczną. To taka wypowiedź, dzięki której odbiorcy mają odnieść wrażenie zwycięstwa określonego stanowiska. Przy chłodnej analizie może się okazać, że nie ma merytorycznych różnic między stanowiskami albo że różnice są wyolbrzymione (w celu jawnej lub ukrytej polemiki). Przypomina to
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!