Typ tekstu: Książka
Autor: Pinkwart Maciej
Tytuł: Zakopane i Tatry
Rok: 1992
zł z 1994r.) kupuje dobra zakopiańskie (część Kamery Nowotarskiej, obejmującą grunty w Tatrach i w wioskach Waksmund, Białka, Groń, Leśnica, Bukowina, Brzegi, Zakopane, Zubsuche, Bystre, Międzyczerwienne, Maruszyna, Ostrowsko, Dębno, Gronków).

1845 Dekret cesarski o utworzeniu parafii w Zakopanem, początek budowy kościoła w "nawsiu".

1848 6 stycznia. Ksiądz Józef Stolarczyk obejmuje urząd pierwszego proboszcza w Zakopanem.

Proboszcz zakłada szkołę parafialną.

1854 W Kuźnicach i w Tatrach bawi arcyksiążę Karol Ludwik.

1856 Pierwszy znany z nazwiska letnik, profesor UJ Jan Kanty Steczkowski zamieszkuje nie w Kuźnicach, ale we wsi, koło nowo wybudowanego kościoła.

Powstaje cmentarz "Na Pęksowym Brzyzku".

1860 Ukazuje się pierwszy polski
zł z 1994r.) kupuje dobra zakopiańskie (część Kamery Nowotarskiej, obejmującą grunty w Tatrach i w wioskach Waksmund, Białka, Groń, Leśnica, Bukowina, Brzegi, Zakopane, Zubsuche, Bystre, Międzyczerwienne, Maruszyna, Ostrowsko, Dębno, Gronków).<br><br> 1845 Dekret cesarski o utworzeniu parafii w Zakopanem, początek budowy kościoła w "nawsiu".<br><br> 1848 6 stycznia. Ksiądz Józef Stolarczyk obejmuje urząd pierwszego proboszcza w Zakopanem.<br><br> Proboszcz zakłada szkołę parafialną.<br><br> 1854 W Kuźnicach i w Tatrach bawi arcyksiążę Karol Ludwik.<br><br> 1856 Pierwszy znany z nazwiska letnik, profesor UJ Jan Kanty Steczkowski zamieszkuje nie w Kuźnicach, ale we wsi, koło nowo wybudowanego kościoła.<br><br> Powstaje cmentarz "Na Pęksowym Brzyzku".<br><br> 1860 Ukazuje się pierwszy polski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego