Typ tekstu: Książka
Autor: Włodarczyk Jarosław
Tytuł: Wędrówki niebieskie
Rok: 1999
na wyczucie"). Geografowie mieli kłopoty z ustaleniem odpowiednika dnia żeglugi w "lądowych" jednostkach długości i astronom Hipparch (II p.n.e.) uważał, że dokładną sieć współrzędnych geograficznych można oprzeć jedynie na obserwacjach zjawisk astronomicznych.
U znajomego już Strabona znajdujemy wzmiankę o piśmie skierowanym przeciw Eratostenesowi, a sformułowanym przez Hipparcha, który utrzymywał, że:



Jeszcze długo po zmierzchu świata antycznego żeglarze mieli trudności z określaniem długości geograficznej, uczeni zaś poszukiwali sposobu rozwiązania tego problemu, próbując między innymi wykorzystać pomysł Hipparcha z obserwacjami zaćmień Księżyca. Na szczęście wyznaczenie szerokości geograficznej było znacznie łatwiejsze.
Niebo
Jak wszyscy wiemy, szerokość geograficzną danego miejsca określa wysokość bieguna
na wyczucie"). Geografowie mieli kłopoty z ustaleniem odpowiednika dnia żeglugi w "lądowych" jednostkach długości i astronom Hipparch (II p.n.e.) uważał, że dokładną sieć współrzędnych geograficznych można oprzeć jedynie na obserwacjach zjawisk astronomicznych.<br>U znajomego już Strabona znajdujemy wzmiankę o piśmie skierowanym przeciw Eratostenesowi, a sformułowanym przez Hipparcha, który utrzymywał, że:<br><br>&lt;gap&gt;<br><br>Jeszcze długo po zmierzchu świata antycznego żeglarze mieli trudności z określaniem długości geograficznej, uczeni zaś poszukiwali sposobu rozwiązania tego problemu, próbując między innymi wykorzystać pomysł Hipparcha z obserwacjami zaćmień Księżyca. Na szczęście wyznaczenie szerokości geograficznej było znacznie łatwiejsze.<br>Niebo<br>Jak wszyscy wiemy, szerokość geograficzną danego miejsca określa wysokość bieguna
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego