Typ tekstu: Książka
Autor: Kołakowski Leszek
Tytuł: Obecność mitu
Rok wydania: 1994
Rok powstania: 1972
od odpowiedzialności za życie - że więc ona właśnie rozbudza doświadczenie świata jako obojętnego; można by sądzić podobnie, że instynkt śmierci, pragnienie zupełnego zrównania napięć zrodzonych przez sam fakt życia organicznego, tłumaczy ów wygląd świata jako obojętnego.
Wydaje się wszakże, że jest odwrotnie. Tęsknota za prenatalnym schroniskiem, za śmiercią połowiczną, która uwalnia od życia na własny rachunek, a także próba zapewnienia sobie nieobecności ostatecznej w świecie, są już, jedna i druga, ruchem ucieczki od czegoś - a to coś musi wyprzedzać potrzebę schronienia albo lęk przed istnieniem.
Od czego więc uciekamy?
Najprościej powiedzieć, że uciekamy od cierpienia. Lecz czym jest to, co wspólne
od odpowiedzialności za życie - że więc ona właśnie rozbudza doświadczenie świata jako obojętnego; można by sądzić podobnie, że instynkt śmierci, pragnienie zupełnego zrównania napięć zrodzonych przez sam fakt życia organicznego, tłumaczy ów wygląd świata jako obojętnego. <br>Wydaje się wszakże, że jest odwrotnie. Tęsknota za prenatalnym schroniskiem, za śmiercią połowiczną, która uwalnia od życia na własny rachunek, a także próba zapewnienia sobie nieobecności ostatecznej w świecie, są już, jedna i druga, ruchem ucieczki od czegoś - a to coś musi wyprzedzać potrzebę schronienia albo lęk przed istnieniem.<br>Od czego więc uciekamy?<br>Najprościej powiedzieć, że uciekamy od cierpienia. Lecz czym jest to, co wspólne
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego