Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kwartalnik Historii Nauki i Techniki
Nr: 1
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1980
G. Rzączyńskiego w dziele Historia naturalis curiosa Regni Poloniae; które zostało wymienione przez Chmielowskiego w zestawieniu źródeł ("Katalog autorów") na początku tomu I.
Widoczne jest, że Chmielowski stosował polskie nazwy podane przez Rzączyńskiego, chociaż w paru przypadkach w nieco zmienionej formie (np. chryzolit, onyx, sardius). Jeśli jednak minerał nie został uwzględniony przez Rzączyńskiego, Chmielowski zamieszczał tylko nazwę łacińską.
W tablicy 1 zestawiono także nazwy minerałów według Historii Naturalnej Pliniusza. Spośród 32 minerałów, jakie Chmielowski opisał dokładniej w tomie I (w zestawieniu alfabetycznym), 25 rodzajów znajduje się w dziele Pliniusza.
Tablica 1 zawiera także charakterystykę informacji o minerałach, jakie zamieścił Chmielowski w
G. Rzączyńskiego w dziele &lt;hi rend="italic"&gt;Historia naturalis curiosa Regni Poloniae&lt;/hi&gt;; które zostało wymienione przez Chmielowskiego w zestawieniu źródeł ("Katalog autorów") na początku tomu I.<br> Widoczne jest, że Chmielowski stosował polskie nazwy podane przez Rzączyńskiego, chociaż w paru przypadkach w nieco zmienionej formie (np. chryzolit, onyx, sardius). Jeśli jednak minerał nie został uwzględniony przez Rzączyńskiego, Chmielowski zamieszczał tylko nazwę łacińską.<br> W tablicy 1 zestawiono także nazwy minerałów według &lt;hi rend="italic"&gt;Historii Naturalnej&lt;/hi&gt; Pliniusza. Spośród 32 minerałów, jakie Chmielowski opisał dokładniej w tomie I (w zestawieniu alfabetycznym), 25 rodzajów znajduje się w dziele Pliniusza.<br> Tablica 1 zawiera także charakterystykę informacji o minerałach, jakie zamieścił Chmielowski w
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego