Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Metropol
Nr: 9/03
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2001
postanowiła zbadać percepcję tonów na bliźniętach. Poproszono 284 pary bliźniąt jednojajowych (genetycznie identycznych) i różnojajowych (genetycznie w niewielkim stopniu odmiennych), by zidentyfikowały fałszywe dźwięki w popularnych utworach.
Dzięki porównaniu bliźniąt identycznych i różniących się od siebie, ale wychowywanych w tym samym środowisku, można było z pewnym prawdopodobieństwem określić, na ile uzdolnienia muzyczne zależą od czynników niewrodzonych.
Badacze oszacowali, że zdolność do rozpoznawania wysokości tonów zależy od czynników genetycznych aż w 71-80 proc.
Nie jest zatem wykluczone, iż w oparciu o tę wiedzę naukowcom uda się kiedyś odnaleźć gen "muzykalności", obecny w rodzinach Bachów, Straussów, Szostakowiczów, Wiłkomirskich czy Steczkowskich.
(PAP)


Prom
postanowiła zbadać percepcję tonów na bliźniętach. Poproszono 284 pary bliźniąt jednojajowych (genetycznie identycznych) i &lt;orig&gt;różnojajowych&lt;/&gt; (genetycznie w niewielkim stopniu odmiennych), by zidentyfikowały fałszywe dźwięki w popularnych utworach. <br>Dzięki porównaniu bliźniąt identycznych i różniących się od siebie, ale wychowywanych w tym samym środowisku, można było z pewnym prawdopodobieństwem określić, na ile uzdolnienia muzyczne zależą od czynników &lt;orig&gt;niewrodzonych&lt;/&gt;.<br>Badacze oszacowali, że zdolność do rozpoznawania wysokości tonów zależy od czynników genetycznych aż w 71-80 proc.<br>Nie jest zatem wykluczone, iż w oparciu o tę wiedzę naukowcom uda się kiedyś odnaleźć gen "muzykalności", obecny w rodzinach Bachów, Straussów, Szostakowiczów, Wiłkomirskich czy Steczkowskich.&lt;/&gt;<br>&lt;au&gt;(PAP)&lt;/&gt;<br><br>&lt;div type="news"&gt;<br>Prom
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego