Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Powszechny
Nr: 43
Miejsce wydania: Kraków
Rok wydania: 1993
Rok powstania: 1994
Zdrowaś Mario" (Ave Maria) powstawała stopniowo.
Początkowo połączono pozdrowienie Anioła Gabriela (z perykopy o Zwiastowaniu) z błogosławieństwem Elżbiety dla Marii (z perykopy o Nawiedzeniu) i zastosowano ją jako modlitwę powtarzalną w liturgiach Wschodu (Jakubowej i Markowej) odmawianą trzykrotnie.
Na Zachodzie Ave Maria wystąpiło jako antyfona na święto Zwiastowania w IX w.
Z
tego też czasu pochodzi relacja, że jako modlitwę prywatną odmawiał "Zdrowaś Mario" biskup Ildefons z Toledo (zm.667).
Od XI w. zaś datuje się już - częste w prywatnych modlitwach pobożnych chrześcijan - wielokrotne odmawianie Ave Maria nawet do tysiąca razy.
Być może był to zbliżony sposób modlenia się zbliżony do modlitwy
Zdrowaś Mario" (&lt;foreign&gt;Ave&lt;/&gt; Maria) powstawała stopniowo.<br>Początkowo połączono pozdrowienie Anioła Gabriela (z perykopy o Zwiastowaniu) z błogosławieństwem Elżbiety dla Marii (z perykopy o Nawiedzeniu) i zastosowano ją jako modlitwę powtarzalną w liturgiach Wschodu (Jakubowej i Markowej) odmawianą trzykrotnie.<br>Na Zachodzie &lt;foreign&gt;Ave&lt;/&gt; Maria wystąpiło jako antyfona na święto Zwiastowania w IX w.<br>Z tego też czasu pochodzi relacja, że jako modlitwę prywatną odmawiał "Zdrowaś Mario" biskup Ildefons z Toledo (zm.667).<br>Od XI w. zaś datuje się już - częste w prywatnych modlitwach pobożnych chrześcijan - wielokrotne odmawianie &lt;foreign&gt;Ave&lt;/&gt; Maria nawet do tysiąca razy.<br>Być może był to zbliżony sposób modlenia się zbliżony do modlitwy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego