Typ tekstu: Książka
Autor: Zarzycki Jan
Kuryszko Jan
Tytuł: Anatomia mikroskopowa zwierząt i człowieka
Rok: 1995
zwiększania ilości tłuszczu jądro staje się pyknotyczne i rozpada się, cała komórka przekształca się zaś w wydzielinę (grudkę łoju skórnego), która za pośrednictwem krótkiego przewodu wyprowadzającego dostaje się do pochewki korzenia włosa. Miejsce komórek przekształconych w łój skórny zajmują komórki powstające w warstwie rozrodczej. Usuwanie łoju z odcinków wydzielniczych następuje wskutek skurczu mięśni przywłośnych. Gruczoły łojowe są otoczone siecią naczyń włosowatych oraz włókien nerwowych bezrdzennych, które nie wysyłają gałązek do wnętrza odcinków wydzielniczych.
Łój skóry natłuszcza skórę i włosy, a także chroni je przed wilgocią oraz wysychaniem. Poza tym kwaśny odczyn łoju skórnego utrudnia rozwój mikroorganizmów występujących na powierzchni skóry.
W
zwiększania ilości tłuszczu jądro staje się pyknotyczne i rozpada się, cała komórka przekształca się zaś w wydzielinę (grudkę łoju skórnego), która za pośrednictwem krótkiego przewodu wyprowadzającego dostaje się do pochewki korzenia włosa. Miejsce komórek przekształconych w łój skórny zajmują komórki powstające w warstwie rozrodczej. Usuwanie łoju z odcinków wydzielniczych następuje wskutek skurczu mięśni przywłośnych. Gruczoły łojowe są otoczone siecią naczyń włosowatych oraz włókien nerwowych bezrdzennych, które nie wysyłają gałązek do wnętrza odcinków wydzielniczych.<br>Łój skóry natłuszcza skórę i włosy, a także chroni je przed wilgocią oraz wysychaniem. Poza tym kwaśny odczyn łoju skórnego utrudnia rozwój mikroorganizmów występujących na powierzchni skóry.<br>W
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego