Typ tekstu: Książka
Tytuł: Alkohol a społeczeństwo. Postawy i zachowania Polaków wobec alkoholu i problemów alkoholowych
Rok: 2004
Homogenizacja kulturowa nie zawsze oznacza wypieranie tradycyjnych wzorów konsumpcji. Często, zwłaszcza w warunkach nagłej zmiany społecznej, oznacza dodawanie się starych i nowych wzorów.

Praktycznie we wszystkich kulturach, w których pije się alkohol, kobiety piją mniej niż mężczyźni. Zjawisko to obserwuje się zarówno w społecznościach przedpiśmiennych (Horton, 1943), jak i we współczesnych społeczeństwach postindustrialnych (Hemstroem, Leifman, Ramsted, 2002). Można powiedzieć, że wyższa konsumpcja odzwierciedla stosunki społeczne, w których mężczyźni dominują. Jest jednak sporo dowodów na to, że dzięki trzeźwości kobiety legitymizują swoją dominującą pozycję w systemie kontroli społecznej nad nietrzeźwymi partnerami, sąsiadami i synami (Holmila, 1988).

Porównanie polskich badań z lat sześćdziesiątych
Homogenizacja kulturowa nie zawsze oznacza wypieranie tradycyjnych wzorów konsumpcji. Często, zwłaszcza w warunkach nagłej zmiany społecznej, oznacza dodawanie się starych i nowych wzorów.<br><br>Praktycznie we wszystkich kulturach, w których pije się alkohol, kobiety piją mniej niż mężczyźni. Zjawisko to obserwuje się zarówno w społecznościach przedpiśmiennych (Horton, 1943), jak i we współczesnych społeczeństwach postindustrialnych (Hemstroem, Leifman, Ramsted, 2002). Można powiedzieć, że wyższa konsumpcja odzwierciedla stosunki społeczne, w których mężczyźni dominują. Jest jednak sporo dowodów na to, że dzięki trzeźwości kobiety legitymizują swoją dominującą pozycję w systemie kontroli społecznej nad nietrzeźwymi partnerami, sąsiadami i synami (Holmila, 1988).<br><br>Porównanie polskich badań z lat sześćdziesiątych
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego