Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
Putyfara i fałszywego oskarżenia.
Putyfar zwie się tu Faetifer, a jego nieszczęsna, zakochana w Józefie małżonka - Iempsar. I właściwie ona jest główną bohaterką utworu. Szymonowic bardzo wyraźnie upodabnia ją do Fedry, bohaterki tragedii Hippolytos Eurypidesa, a także do tytułowej postaci tragedii Seneki Fedra.
Iempsar nie jest tu bynajmniej po prostu wszeteczną intrygantką, lecz kocha Józefa i próbuje oprzeć się tej miłości. Tu - jak u Seneki - namiętność jest chorobą:

O jako to szczęśliwa, która wysługuje
Żywność na lichej wiosce, ustawnie pracuje!
Smaczniejsza jej jest wodka niż przysmaki moje;
Sen słodki jej na trawie da obroki swoje

[...............................................................]
Daj kądziel, będę przędła; lepiej do
Putyfara i fałszywego oskarżenia.<br>Putyfar zwie się tu Faetifer, a jego nieszczęsna, zakochana w Józefie małżonka - Iempsar. I właściwie ona jest główną bohaterką utworu. Szymonowic bardzo wyraźnie upodabnia ją do Fedry, bohaterki tragedii Hippolytos Eurypidesa, a także do tytułowej postaci tragedii Seneki Fedra.<br>Iempsar nie jest tu bynajmniej po prostu wszeteczną intrygantką, lecz kocha Józefa i próbuje oprzeć się tej miłości. Tu - jak u Seneki - namiętność jest chorobą:<br><br>&lt;q&gt;O jako to szczęśliwa, która wysługuje<br>Żywność na lichej wiosce, ustawnie pracuje!<br>Smaczniejsza jej jest wodka niż przysmaki moje;<br>Sen słodki jej na trawie da obroki swoje<br><br>[...............................................................]<br>Daj kądziel, będę przędła; lepiej do
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego