Typ tekstu: Książka
Autor: Heller Michał
Tytuł: Usprawiedliwienie wszechświata
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1982
Jedynym rozsądnym wyjaśnieniem tej anomalii (zaproponowanym w 1977 r.) jest przyjęcie, że w pobliżu obłoku, z którego potem powstał nasz układ planetarny, znalazła się gwiazda supernowa. Jej wybuch zanieczyścił pierwotny obłok produktami rozpadu. Produkty te odnaleźliśmy w meteorycie Allende. Inne najstarsze meteoryty - jak później stwierdzono - również zawierają izotopowe anomalie, które wyjaśnia się wybuchem supernowej (lub nawet kilku supernowych).
Bliższa analiza tego zagadnienia wskazuje, że wybuch supernowej, znajdującej się w pobliżu (w odległości ok. 60 lat świetlnych) prasłonecznego obłoku, nie tylko dostarczył pierwotnej mgławicy pewnych izotopów, ale odegrał też istotną rolę w powstaniu samego układu planetarnego.
Prawdopodobnie fala uderzeniowa, jaka powstała przy zderzeniu
Jedynym rozsądnym wyjaśnieniem tej anomalii (zaproponowanym w 1977 r.) jest przyjęcie, że w pobliżu obłoku, z którego potem powstał nasz układ planetarny, znalazła się gwiazda supernowa. Jej wybuch zanieczyścił pierwotny obłok produktami rozpadu. Produkty te odnaleźliśmy w meteorycie Allende. Inne najstarsze meteoryty - jak później stwierdzono - również zawierają izotopowe anomalie, które wyjaśnia się wybuchem supernowej (lub nawet kilku supernowych).<br>Bliższa analiza tego zagadnienia wskazuje, że wybuch supernowej, znajdującej się w pobliżu (w odległości ok. 60 lat świetlnych) prasłonecznego obłoku, nie tylko dostarczył pierwotnej mgławicy pewnych izotopów, ale odegrał też istotną rolę w powstaniu samego układu planetarnego.<br>Prawdopodobnie fala uderzeniowa, jaka powstała przy zderzeniu
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego