Typ tekstu: Książka
Autor: Łęcki Włodzimierz
Tytuł: Wielkopolska
Rok: 1997
perłami z 1 poł. XVIIw. Dzwonnica murowana klasycystyczna z 1 poł. XIXw.
50 m na pn. zach. od dworu, a 200m na zach. od Prosny, wśród bagnistych łąk, grodzisko stożkowate zwane "szwedzkim grobem".

15km

GRABÓW NAD PROSNĄ

Miasto (1700 mieszk.), 140m n.p.m. Zakład mechaniczny, zakłady jajczarsko-drobiarskie z wylęgarnią drobiu.

Prawa miejskie od 1416 z przywileju Władysława Jagiełły za staraniem Marcina Zaremby z Kalinowy, kasztelana sieradzkiego. Miasto królewskie i siedziba starostwa niegrodowego. Przez kilka wieków wydobywano tu rudę darniową do wytopu żelaza. Kilkakrotnie niszczone pożarami.
Zniszczenie i zubożenie przyniosła wojna szwedzka i przemarsze obcych wojsk w XVIIIw. W poł
perłami z 1 poł. XVIIw. Dzwonnica murowana klasycystyczna z 1 poł. XIXw.<br>50 m na pn. zach. od dworu, a 200m na zach. od Prosny, wśród bagnistych łąk, grodzisko stożkowate zwane "szwedzkim grobem".<br><br>15km<br><br>&lt;tit&gt;GRABÓW NAD PROSNĄ&lt;/&gt;<br><br>Miasto (1700 mieszk.), 140m n.p.m. Zakład mechaniczny, zakłady jajczarsko-drobiarskie z wylęgarnią drobiu.<br><br>Prawa miejskie od 1416 z przywileju Władysława Jagiełły za staraniem Marcina Zaremby z Kalinowy, kasztelana sieradzkiego. Miasto królewskie i siedziba starostwa niegrodowego. Przez kilka wieków wydobywano tu rudę darniową do wytopu żelaza. Kilkakrotnie niszczone pożarami.<br>Zniszczenie i zubożenie przyniosła wojna szwedzka i przemarsze obcych wojsk w XVIIIw. W poł
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego