Typ tekstu: Książka
Autor: Przewłocki Stefan
Tytuł: Geodezja dla inżynierii środowiska
Rok wydania: 1998
Rok powstania: 1997
tyczonych punktów, można wyróżnić dwie zasadnicze metody tyczenia:
- tyczenie jednoetapowe; jest to metoda tyczenia polegająca na znalezieniu pozycji nominalnych bez posługiwania się utrwalanymi w jakiś sposób pozycjami przybliżonymi.
- tyczenie dwuetapowe; jest to metoda tyczenia polegająca na wytyczeniu przybliżonych pozycji punktów, a następnie na znalezieniu pozycji nominalnych tych punktów na podstawie wyników odpowiednio dokładnego pomiaru pozycji przybliżonych.
Rozszerzeniem metody tyczenia dwuetapowego jest metoda tyczenia wieloetapowego. Polega ona na wielokrotnym stosowaniu metody tyczenia dwuetapowego; pozwala to na stopniowe zwiększenie dokładności tyczonych pozycji nominalnych. Przykłady konstrukcji tyczenia jedno- i dwuetapowego, wg W. Prószyńskiego [7], przedstawiono na rysunkach 4.5 i 4.6.
W tyczeniu
tyczonych punktów, można wyróżnić dwie zasadnicze metody tyczenia:<br>- tyczenie jednoetapowe; jest to metoda tyczenia polegająca na znalezieniu pozycji nominalnych bez posługiwania się utrwalanymi w jakiś sposób pozycjami przybliżonymi.<br>- tyczenie dwuetapowe; jest to metoda tyczenia polegająca na wytyczeniu przybliżonych pozycji punktów, a następnie na znalezieniu pozycji nominalnych tych punktów na podstawie wyników odpowiednio dokładnego pomiaru pozycji przybliżonych.<br>Rozszerzeniem metody tyczenia dwuetapowego jest metoda tyczenia wieloetapowego. Polega ona na wielokrotnym stosowaniu metody tyczenia dwuetapowego; pozwala to na stopniowe zwiększenie dokładności tyczonych pozycji nominalnych. Przykłady konstrukcji tyczenia jedno- i dwuetapowego, wg W. Prószyńskiego [7], przedstawiono na rysunkach 4.5 i 4.6.<br>W tyczeniu
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego