Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przekrój
Nr: 2922
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 2001
nie szalała w stopniu równie nieograniczonym i niepohamowanym jak w Hiszpanii czy we Włoszech; oskarżenia o czary i nieunikniony stos omijały ludzi zamożnych i wpływowych. W śledztwie częściej niż w innych krajach ograniczano się jedynie do pławienia, chłosty i piętnowania. Tę ostatnią karę stosowano również wobec kobiet oskarżonych o cudzołóstwo, wypalając im na czole wizerunek narządów płciowych.
Do chłosty i kat, i sędziowie podchodzili z dużą ostrożnością. Jak piszą kroniki, zdarzało się często, że sprawiała ona biczowanym młodym kobietom widoczną "grzeszną rozkosz", czyli, mówiąc językiem dzisiejszym, satysfakcję seksualną.
Karą dodatkową było wystawienie skazanej na widok publiczny, najczęściej nago lub w tym
nie szalała w stopniu równie nieograniczonym i niepohamowanym jak w Hiszpanii czy we Włoszech; oskarżenia o czary i nieunikniony stos omijały ludzi zamożnych i wpływowych. W śledztwie częściej niż w innych krajach ograniczano się jedynie do pławienia, chłosty i piętnowania. Tę ostatnią karę stosowano również wobec kobiet oskarżonych o cudzołóstwo, wypalając im na czole wizerunek narządów płciowych.<br>Do chłosty i kat, i sędziowie podchodzili z dużą ostrożnością. Jak piszą kroniki, zdarzało się często, że sprawiała ona biczowanym młodym kobietom widoczną "&lt;q&gt;grzeszną rozkosz&lt;/&gt;", czyli, mówiąc językiem dzisiejszym, satysfakcję seksualną.<br>Karą dodatkową było wystawienie skazanej na widok publiczny, najczęściej nago lub w tym
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego