Typ tekstu: Książka
Autor: Kowalczyk Paweł
Tytuł: Fizyka cząsteczek
Rok: 2000
mogą być co najwyżej dwukrotnie zdegenerowane. Charaktery wybranych reprezentacji podaje tabela (do ich niecodziennych nazw jeszcze powrócimy).



W przypadku cząsteczki dwuatomowej orbitali molekularnych będziemy szukać w postaci kombinacji dwóch orbitali atomowych: . Ponieważ cząsteczka jest homojądrowa, oczekujemy, że gęstość prawdopodobieństwa znalezienia elektronu wokół każdego z jąder jest taka sama. Wielkość ta wyraża się przez kwadrat funkcji falowej, więc wynikają stąd dwa ważne wnioski: (i) w kombinacji liniowej powinny pojawić się dwa orbitale atomowe tego samego typu, tyle że centrowane na różnych jądrach; (ii) współczynniki kombinacji liniowej muszą spełniać warunek .
Rozsądnie będzie zacząć nasze rozważania od orbitali atomowych odpowiadających najniższej energii w atomach, to
mogą być co najwyżej dwukrotnie zdegenerowane. Charaktery wybranych reprezentacji podaje tabela (do ich niecodziennych nazw jeszcze powrócimy). <br><br>&lt;gap&gt;<br><br>W przypadku cząsteczki dwuatomowej orbitali molekularnych będziemy szukać w postaci kombinacji dwóch orbitali atomowych: &lt;gap&gt;. Ponieważ cząsteczka jest homojądrowa, oczekujemy, że gęstość prawdopodobieństwa znalezienia elektronu wokół każdego z jąder jest taka sama. Wielkość ta wyraża się przez kwadrat funkcji falowej, więc wynikają stąd dwa ważne wnioski: (i) w kombinacji liniowej powinny pojawić się dwa orbitale atomowe tego samego typu, tyle że centrowane na różnych jądrach; (ii) współczynniki kombinacji liniowej muszą spełniać warunek &lt;gap&gt;.<br>Rozsądnie będzie zacząć nasze rozważania od orbitali atomowych odpowiadających najniższej energii w atomach, to
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego