Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok wydania: 2003
Rok powstania: 1993
zespołu dinozaurów jest zgodna z oczekiwaniami. Obok najliczniejszych triceratopsów w zespole występują stosunkowo licznie, również roślinożerne, dinozaury kaczodziobe Hadrosauridae, nieliczne opancerzone Ankylosauridae i Pachycephalosauridae. Drapieżniki to ogromne tyranozaury i strusiokształtne Ornithomimidae (ryc. 14.15).
W zespole zauważalny jest gradient składu od północy ku południowi. Nieliczne wielkie zauropody z rodzaju Alamosaurus występowały tylko na południowym krańcu ekosystemu. Na południu znajdowało się morze i obszary w jego pobliżu były bardziej bagniste, umożliwiając życie zauropodom. W mastrychcie postępowało wycofywanie się morza i stopniowo, nierównomiernie, w zależności od topografii terenu, zanikały poprzednio istniejące wilgotne zbiorowiska roślinne, jak to sugerują pyłki i spory.
W profilach w
zespołu dinozaurów jest zgodna z oczekiwaniami. Obok najliczniejszych triceratopsów w zespole występują stosunkowo licznie, również roślinożerne, dinozaury kaczodziobe Hadrosauridae, nieliczne &lt;page nr=365&gt; opancerzone Ankylosauridae i Pachycephalosauridae. Drapieżniki to ogromne tyranozaury i strusiokształtne Ornithomimidae (ryc. 14.15).<br>W zespole zauważalny jest gradient składu od północy ku południowi. Nieliczne wielkie zauropody z rodzaju Alamosaurus występowały tylko na południowym krańcu ekosystemu. Na południu znajdowało się morze i obszary w jego pobliżu były bardziej bagniste, umożliwiając życie zauropodom. W mastrychcie postępowało wycofywanie się morza i stopniowo, nierównomiernie, w zależności od topografii terenu, zanikały poprzednio istniejące wilgotne zbiorowiska roślinne, jak to sugerują pyłki i spory.<br>W profilach w
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego