Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 02.05 (5)
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2005
Partnerzy, zawierając umowę, mogą w niej zapisać, że w razie sporu nie pójdą do sądu powszechnego, tylko sami wybiorą sobie sędziów, a ci rozstrzygną, kto ma rację. To praktyka mająca długą tradycję, wywodząca się z dawnych korporacyjnych sądów kupieckich. Sądy arbitrażowe są popularnym sposobem rozstrzygania sporów gospodarczych, zwłaszcza jeśli kontrahenci wywodzą się z różnych krajów. Dotyczy to również międzypaństwowych umów o popieraniu i ochronie wzajemnych inwestycji.

- Procedura sądu arbitrażowego ma charakter poufny. Dla przedsiębiorców to niezwykle ważne, bo podczas postępowania analizowanych jest wiele informacji stanowiących tajemnicę gospodarczą - wyjaśnia prof. Józef Okolski, prezes Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej.

Ta poufność nie ogranicza
Partnerzy, zawierając umowę, mogą w niej zapisać, że w razie sporu nie pójdą do sądu powszechnego, tylko sami wybiorą sobie sędziów, a ci rozstrzygną, kto ma rację. To praktyka mająca długą tradycję, wywodząca się z dawnych korporacyjnych sądów kupieckich. Sądy arbitrażowe są popularnym sposobem rozstrzygania sporów gospodarczych, zwłaszcza jeśli kontrahenci wywodzą się z różnych krajów. Dotyczy to również międzypaństwowych umów o popieraniu i ochronie wzajemnych inwestycji.<br><br>- Procedura sądu arbitrażowego ma charakter poufny. Dla przedsiębiorców to niezwykle ważne, bo podczas postępowania analizowanych jest wiele informacji stanowiących tajemnicę gospodarczą - wyjaśnia prof. Józef Okolski, prezes Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej.<br><br>Ta poufność nie ogranicza
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego