Typ tekstu: Książka
Autor: Jania Jacek
Tytuł: Glacjologia
Rok: 1993
geofizyczną”. Badacze tej szkoły (podobnie jak geograficznej) zbierają obserwacje w terenie i na ich podstawie budują uogólnienia matematyczne, opierając się na prawach fizyki.
W najnowszej literaturze glacjologicznej obserwuje się zbieżność wspomnianych kierunków. Geografowie i geolodzy coraz częściej korzystają z teoretycznych założeń fizycznych oraz przedstawiają wyniki swych dociekań w formie wzorów empirycznych. Fizycy, mając do dyspozycji coraz doskonalsze komputery, tworzą znacznie bardziej złożone modele, stosując zależności nieliniowe i uwzględniając sprzężenia zwrotne. Zbliżają się tym samym do rzeczywistości. Naturalnym pomostem staje się kierunek geofizyczny. Przyszłość glacjologii leży w pełniejszej integracji wspomnianych prądów badawczych. Niniejsza praca, mimo że reprezentuje „szkołę geograficzną”
geofizyczną&#148;. Badacze tej szkoły (podobnie jak geograficznej) zbierają obserwacje w terenie i na ich podstawie budują uogólnienia matematyczne, opierając się na prawach fizyki.<br> W najnowszej literaturze glacjologicznej obserwuje się zbieżność wspomnianych kierunków. Geografowie i geolodzy coraz częściej korzystają z teoretycznych założeń fizycznych oraz przedstawiają wyniki swych dociekań w formie wzorów empirycznych. Fizycy, mając do dyspozycji coraz doskonalsze komputery, tworzą znacznie bardziej złożone modele, stosując zależności nieliniowe i uwzględniając sprzężenia zwrotne. Zbliżają się tym samym do rzeczywistości. Naturalnym pomostem staje się kierunek geofizyczny. Przyszłość glacjologii leży w pełniejszej integracji wspomnianych prądów badawczych. Niniejsza praca, mimo że reprezentuje &#132;szkołę geograficzną&#148
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego