Typ tekstu: Książka
Autor: Woś Alojzy
Tytuł: Meteorologia
Rok: 1996
we wszystkich kierunkach, promieniowanie rozproszone. Rozproszonemu promieniowaniu zawdzięczamy światło wtedy, gdy nie dociera bezpośrednie promieniowanie Słońca, np. w dni o dużym zachmurzeniu ogólnym nieba.
Wielkość osłabienia promieniowania słonecznego rośnie wraz ze wzrostem jego natężenia oraz w miarę zwiększania się liczby cząstek pochłaniających i rozpraszających promieniowanie w atmosferze. Liczba tych cząstek wzrasta wraz z długością drogi pokonywanej w atmosferze przez promienie słoneczne i gęstością atmosfery. Długość drogi pokonywanej przez promienie pozostaje w ścisłym związku z wysokością Słońca nad horyzontem (por. rys. 4.2).
Ogólne osłabienie bezpośredniego promieniowania słonecznego w atmosferze podlega prawu Bougera-Lamberta:

gdzie: Im ­natężenie promieniowania słonecznego na powierzchnię ustawioną
we wszystkich kierunkach, promieniowanie rozproszone. Rozproszonemu promieniowaniu zawdzięczamy światło wtedy, gdy nie dociera bezpośrednie promieniowanie Słońca, np. w dni o dużym zachmurzeniu ogólnym nieba.<br> Wielkość osłabienia promieniowania słonecznego rośnie wraz ze wzrostem jego natężenia oraz w miarę zwiększania się liczby cząstek pochłaniających i rozpraszających promieniowanie w atmosferze. Liczba tych cząstek wzrasta wraz z długością drogi pokonywanej w atmosferze przez promienie słoneczne i gęstością atmosfery. Długość drogi pokonywanej przez promienie pozostaje w ścisłym związku z wysokością Słońca nad horyzontem (por. rys. 4.2).<br> Ogólne osłabienie bezpośredniego promieniowania słonecznego w atmosferze podlega prawu Bougera-Lamberta: <br><br> gdzie: Im ­natężenie promieniowania słonecznego na powierzchnię ustawioną
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego