Typ tekstu: Książka
Autor: Kozłowski Stefan
Tytuł: Ekorozwój - wyzwanie XXI wieku
Rok: 2000
teoretycznie odrzucona, gdyż nie można jej w pełni zrealizować we wszystkich krajach. Niemniej główną troską krajów, szczególnie Trzeciego Świata (a również i drugiego), jest wzrost produkcji i podniesienie poziomu życia mieszkańców.
Zamiast "nieograniczonego wzrostu" proponuje się "trwały rozwój" (sustainable growth) lub "zrównoważony rozwój" (sustainable development).
Niezbędne jest rozróżnienie między terminami "wzrost gospodarczy" i "rozwój". Mówiąc o wzroście gospodarczym uwzględnia się tylko pomiary ilościowe, takie np. jak GNP (gross national product - produkt narodowy brutto), ale nie bierze pod uwagę kosztów społecznych i środowiskowych.
Przez "rozwój" należy rozumieć jakościowy poziom dobrobytu. "Zrównoważony rozwój" zachowuje niezbędną równowagę między interesami współczesnych i przyszłych pokoleń. Mieści się
teoretycznie odrzucona, gdyż nie można jej w pełni zrealizować we wszystkich krajach. Niemniej główną troską krajów, szczególnie Trzeciego Świata (a również i drugiego), jest wzrost produkcji i podniesienie poziomu życia mieszkańców.<br>Zamiast "nieograniczonego wzrostu" proponuje się "trwały rozwój" (sustainable growth) lub "zrównoważony rozwój" (sustainable development).<br>Niezbędne jest rozróżnienie między terminami "wzrost gospodarczy" i "rozwój". Mówiąc o wzroście gospodarczym uwzględnia się tylko pomiary ilościowe, takie np. jak GNP (gross national product - produkt narodowy brutto), ale nie bierze pod uwagę kosztów społecznych i środowiskowych.<br>Przez "rozwój" należy rozumieć jakościowy poziom dobrobytu. "Zrównoważony rozwój" zachowuje niezbędną równowagę między interesami współczesnych i przyszłych pokoleń. Mieści się
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego