Typ tekstu: Książka
Tytuł: Polscy ekonomiści w świecie
Rok: 2000
NFI, nie próbowano stwarzać ochrony obywateli przed ryzykiem decyzji inwestycyjnych. Pojawienie się milionów inwestorów w wyniku prywatyzacji kuponowej miało pozwolić na skonfrontowanie konkurencyjnych ocen dotyczących oczekiwanej wartości firm i uruchomienie procesu selekcji.
Początkowo, prywatyzacja kuponowa krytykowana była za rozproszenie własności, do jakiego miała rzekomo nieuchronnie doprowadzić. Wydawało się to szkodliwe z punktu widzenia koniecznej restrukturyzacji przedsiębiorstw, wymagającej pewnej koncentracji kapitału. Dzisiaj, krytyka skupia się raczej na zbytniej koncentracji własności w rękach funduszy prywatyzacyjnych, którym udało się zebrać około dwóch trzecich wszystkich kuponów. Co więcej, krytykowany jest fakt, że owe fundusze są zdominowane przez banki, których silnym, choć mniejszościowym, właścicielem pozostaje państwo.
Pierwotna
NFI, nie próbowano stwarzać ochrony obywateli przed ryzykiem decyzji inwestycyjnych. Pojawienie się milionów inwestorów w wyniku prywatyzacji kuponowej miało pozwolić na skonfrontowanie konkurencyjnych ocen dotyczących oczekiwanej wartości firm i uruchomienie procesu selekcji. <br>Początkowo, prywatyzacja kuponowa krytykowana była za rozproszenie własności, do jakiego miała rzekomo nieuchronnie doprowadzić. Wydawało się to szkodliwe z punktu widzenia koniecznej restrukturyzacji przedsiębiorstw, wymagającej pewnej koncentracji kapitału. Dzisiaj, krytyka skupia się raczej na zbytniej koncentracji własności w rękach funduszy prywatyzacyjnych, którym udało się zebrać około dwóch trzecich wszystkich kuponów. Co więcej, krytykowany jest fakt, że owe fundusze są zdominowane przez banki, których silnym, choć mniejszościowym, właścicielem pozostaje państwo. <br>Pierwotna
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego