Typ tekstu: Książka
Autor: Rożek Michał
Tytuł: Symbolika i magia Krakowa
Rok: 2000
początków rządów Zygmunta III. Po śmierci żony, Elżbiety Strzeszewskiej, domniemany autor najstarszego przewodnika po Krakowie przyjął w roku 1601 święcenia kapłańskie. Z czasem został archidiakonem sądeckim i proboszczem w Solcu.
Drugim z kolei przewodnikiem po Krakowie były "Stołecznego miasta Krakowa kościoły y kleynoty, co w nich iest widzenia godnego y zacnego" (1647). Tym razem powstał obszerny tekst, który możemy uznać za nowoczesny - jak na XVII wiek - przewodnik. Powszechnie uważano, że autorem "Klejnotów" jest Piotr Hiacynt Pruszcz, pełniący przez wiele lat funkcję bedla Akademii Krakowskiej. Był on autorem dwóch poczytnych dewocyjnych dzieł: "Fortecy monarchów" (1662) i "Morza łaski Bożej" (1662).
Jeśli uważnie
początków rządów Zygmunta III. Po śmierci żony, Elżbiety Strzeszewskiej, domniemany autor najstarszego przewodnika po Krakowie przyjął w roku 1601 święcenia kapłańskie. Z czasem został archidiakonem sądeckim i proboszczem w Solcu.<br>Drugim z kolei przewodnikiem po Krakowie były "Stołecznego miasta Krakowa kościoły y kleynoty, co w nich iest widzenia godnego y zacnego" (1647). Tym razem powstał obszerny tekst, który możemy uznać za nowoczesny - jak na XVII wiek - przewodnik. Powszechnie uważano, że autorem "Klejnotów" jest Piotr Hiacynt Pruszcz, pełniący przez wiele lat funkcję bedla Akademii Krakowskiej. Był on autorem dwóch poczytnych dewocyjnych dzieł: "Fortecy monarchów" (1662) i "Morza łaski Bożej" (1662).<br>Jeśli uważnie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego