Typ tekstu: Książka
Autor: Heller Michał
Tytuł: Usprawiedliwienie wszechświata
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1982
zabiegać za wszelką cenę, nawet gdyby przyszło mu zapłacić za to śmiercią.
Sokrates wierzył, że cnoty można ludzi nauczyć przez oddziaływanie na ich rozum. Wystarczy tylko ukazać, że niedążenie do cnoty jest głupotą, wówczas ludzie zaczną postępować mądrze czyli cnotliwie.
Taka była nauka Sokratesa, tego nauczał, chodząc po ateńskich ulicach, zaczepiając ludzi i wdając się z nimi w dyskusje, których celem było doprowadzenie rozmówców do odwrócenia się od życiowej głupoty. Widocznie jednak działalność taką uznano za godzącą w społeczny porządek, gdyż Sokrates został postawiony przed sądem.
Ironią losu był fakt, że głównym oskarżycielem Sokratesa był niejaki Anytos, świeżo wzbogacony garbarz ateński
zabiegać za wszelką cenę, nawet gdyby przyszło mu zapłacić za to śmiercią.<br>Sokrates wierzył, że cnoty można ludzi nauczyć przez oddziaływanie na ich rozum. Wystarczy tylko ukazać, że niedążenie do cnoty jest głupotą, wówczas ludzie zaczną postępować mądrze czyli cnotliwie.<br>Taka była nauka Sokratesa, tego nauczał, chodząc po ateńskich ulicach, zaczepiając ludzi i wdając się z nimi w dyskusje, których celem było doprowadzenie rozmówców do odwrócenia się od życiowej głupoty. Widocznie jednak działalność taką uznano za godzącą w społeczny porządek, gdyż Sokrates został postawiony przed sądem.<br>Ironią losu był fakt, że głównym oskarżycielem Sokratesa był niejaki Anytos, świeżo wzbogacony garbarz ateński
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego