Typ tekstu: Książka
Autor: Zarzycki Jan
Kuryszko Jan
Tytuł: Anatomia mikroskopowa zwierząt i człowieka
Rok: 1995
zrogowaciałych komórek, które zachodzą na siebie dachówkowato, przy czym ich wolne brzegi są skierowane ku dołowi (przeciwnie jak w powłoczce włosa). W związku z tym obie powłoczki zazębiają się.
Warstwa nabłonkowa ziarnista (ryc. 172, 173) składa się z jednego lub kilku pokładów komórek wielobocznych z jądrami, których cytoplazma zawiera silnie załamujące światło kwasochłonne ziarenka trichohialiny podobne do eleidyny.
Warstwa nabłonkowa jasna (ryc. 172, 173) składa się z jednego pokładu komórek wydłużonych, układających się wzdłuż długiej osi włosa. Komórki mają jądra, trichohialina występuje zaś tylko w pobliżu cebulki włosa. Powyżej cebulki komórki warstwy nabłonkowej jasnej rogowacieją i nie zawierają jąder.
Proces rogowacenia
zrogowaciałych komórek, które zachodzą na siebie dachówkowato, przy czym ich wolne brzegi są skierowane ku dołowi (przeciwnie jak w powłoczce włosa). W związku z tym obie powłoczki zazębiają się.<br>Warstwa nabłonkowa ziarnista (ryc. 172, 173) składa się z jednego lub kilku pokładów komórek wielobocznych z jądrami, których cytoplazma zawiera silnie załamujące światło kwasochłonne ziarenka trichohialiny podobne do eleidyny.<br>Warstwa nabłonkowa jasna (ryc. 172, 173) składa się z jednego pokładu komórek wydłużonych, układających się wzdłuż długiej osi włosa. Komórki mają jądra, trichohialina występuje zaś tylko w pobliżu cebulki włosa. Powyżej cebulki komórki warstwy nabłonkowej jasnej rogowacieją i nie zawierają jąder.<br>Proces rogowacenia
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego